Utylizacja urządzeń elektronicznych

Utylizacja

urządzeń elektronicznych

Skup złomu elektronicznego

Skup

złomu elektronicznego

Utylizacja odpadów kosztowych

Utylizacja

odpadów kosztowych

Odbiór odpadów elektronicznych

Odbiór

odpadów elektronicznych

Remarketing komputerów

Remarketing komputerów

Czym są elektrośmieci i co z nimi robić?

Choć nie każdy z nas wie czym one są, to każdy je niestety posiada i spotyka się z nimi w codziennym życiu. Elektrośmieci, bo to o nich mowa sprawiają ogromny problem planecie ziemi, a co za tym idzie - nam samym.

Każdego roku z zatrważającym tempie rośnie ilość wyrzucanego sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego. Niskie ceny elektroniki skłaniają nas do wymiany telefonów, komputerów, telewizorów czy sprzętów AGD. Potęguje to też fakt, że często po prostu z ekonomicznego punktu widzenia nie opłaca nam się naprawiać starego sprzętu. Warto jednak również pamiętać, że gospodarstwa domowe są tylko niewielkim odsetkiem „producentów” elektrośmieci. Prym w tym wiodą wielkie przedsiębiorstwa, instytucje państwowe, szkoły czy szpitale.

Czym są elektrośmieci?

W skrócie już na samym początku wyjaśniliśmy definicję elektrośmieci. Jeśli jednak chcemy bardziej fachowego języka, to są to po prostu zużyte, popsute czy też nieużywane sprzęty elektroniczne i elektryczne. Określane są one najczęściej skrótem ZSEE, który rozwijamy w następujący sposób – Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Do szerokiej grupy elektrośmieci zaliczamy wszelkie urządzenia, które do czasu ich działania były zasilane energią elektryczną bądź bateriami. Są to między innymi komputery, telefony komórkowe, telewizory, lodówki, pralki, zmywarki, czajniki elektryczne czy też kuchenki mikrofalowe. To co ciekawe, również przedmioty, których byśmy w pierwszej kolejności o to nie podejrzewali – baterie, akumulatory, żarówki, powerbanki czy wszelkiego rodzaju kable!

Szkodliwość substancji w elektrośmieciach

Elektrośmieci to niestety bardzo szkodliwe odpady. Jak nie trudno się domyślić zawierają w sobie wiele trujących substancji, które nie tylko szkodzą nam samym, ale przede wszystkim środowisku i zwierzętom. Najczęściej w tego typu produktach znajduje się rtęć, która może doprowadzić do silnego zatrucia organizmu, a nawet śmierci, chrom, który jest niezwykle groźny dla układu oddechowego i krążenia, czy też ołów, który jest składnikiem baterii i może doprowadzić do nowotworów czy uszkodzenia szpiku kostnego. W starych lodówkach na potęgę spotykaliśmy freon, który w dużej mierze doprowadza do efektu cieplarnianego, a z kolei w drukarkach laserowych znajdziemy benzen, który ma bardzo silne działania rakotwórcze.

Co robić z elektrośmieciami?

Przede wszystkim, nie wyrzucajmy tego typu śmieci do tradycyjnych koszy. Istnieje kilka znacznie lepszych miejsc, gdzie możemy je umieścić. To właśnie takie działanie pozwoli na przekazanie elektrośmieci do bezpiecznego recyklingu. W tym celu możemy skorzystać z pomocy profesjonalnych firm, które zajmują się odbiorem, a następnie przetwarzaniem elektrośmieci. Często również sklepy i hurtownie elektroniczne zgadzają się na darmowe odebranie starego sprzętu przy kupnie nowego. Jeśli jednak nie chcemy skorzystać z żadnej z tych opcji to możemy jeszcze poczekać na oficjalną zbiórkę elektrośmieci, która odbywa się kilka razy w roku na terenie dzielnicy czy osiedla. Wówczas wydzielany jest specjalny pojazd lub kontener, gdzie składowane są elektrośmieci od mieszkańców.

kontakt

skup złomu elektronicznego

Zbieracz Warszawski


Ul. Przyszłość 94
05-126 Stanisławów Pierwszy,
gmina Nieporęt

Sebatian Dudecki: 720-875-885
Hubert Dudecki: 513-138-109

blog